Emekli İkramiyesinin Detayları Belli Oldu

Emekli İkramiyesinin Detayları Belli Oldu

Bayram öncesi emekli maaşların ödeneceği bilgisi ajanslara düştü. Peki emeklilere verilmesi gereken ikrami haberi ne durumda. Yakında takip ettiğimiz bir konu olan emekli ikramiyeleri, hakkında yeni gelişmeler meydana geldi. Cumhuriyet Halk Partisi seçimlerden önce emeklilere yıl da iki kez olmak üzere ikramiye sözü vermişti. Bayramda ödenmek kaydıyla ikramiyelerin son durumu hakkında meclise teklif verdi.CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in vermiş olduğu teklifin detaylarını paylaştı. Bu devir de emekli maaşlarının düşük olması yaşamı boyunca çalışan ve emekliliğinde huzur istemesi suç mu ?

Ayrıca Başkanvekili Özel : “Özellikle bayramlarda çocuklarına, torunlarına harçlık dahi veremeyen emeklilerimiz her bayramı buruk geçirmektedir” ifadelerini kullandı. Detaylarına ilişkin bazı ara başlıkları

  • Bu ikramiyeden sadece vekiller, bakanlar ve cumhurbaşkanı emeklileri yararlanmayacak.
  • Hak sahiplerine bayramlarda 5 gün önce ödenmesi planlanıyor.
  • Ödenecek ikramiyeler kesinlikle kesintiye tabi tutulmayacak.

gibi başlıklar yer alıyor. 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak seçimden sonra, bu kanun teklifini CHP meclise taşımaya hazırlanıyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı haberdeydi. Açıklamayı yapan yetkiler; emeklilere verilecek olan bu ikramiyenin bütçeye yükünü ve ileri de sorun çıkartabilecek tüm hukuksal sorunları araştırıyor. Böylece sorunsuz ve insanların mağdur olmadan bir çalışma yürütüyor.

Herşey seçim sonunda belli olacak

Seçimden sonra meclise sunulacak teklif için detayları yukarı verdik. Peki bu teklif hayata geçerse en düşük emekli ikramiyesi ne kadar olacak ? CHP’nin yapmış olduğu teklife göre maaşın net ücret kadarıyla ikramiye verilmesi düşünülüyor. Örneğin 900 TL emekli maaşı olan emekli, ikramiye bu maaş yakın alacak ve kesinti yapılmayacak. (Gelir vergisi vs.) Fakat iki dönem için ödenecek tutar bin 650 TL’yi geçmeyecek.

Bu çalışmanın yürürlüğe girmesi 5510 sayılı kanunda değişiklik yapması gerekiyor. Tüm çalışmaların seçim sonu kurulacak olan meclis ile görüşülmesi bekleniyor.

ÖZEL HABER – Ersin ÇELİK


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ