Elektronik Teknisyeni Maaşları

Elektronik Teknisyeni Maaşları

Türkiye elektronik sektörü hiç bitemeyecek ve teknoloji olduğu sürede varlığını sürdürecektir. Elektronik teknisyeni maaşları özel ve kamu sektör olarak iki ana grupta toplayabiliriz. Şirketlerin en çok tercih ettiği teknisyenler, genellik iş tecrübesi olan ve askerliği yapanlardır. Arama kriterlerin de ilk sırada yer alırlar. Bu sebeple özel sektöre iş tercihi yaparken, bu kriterleri dikkat almanız gerekir. Kamu da ise tecrübe ve askerlik şartı aranmazken, tek şart kamu personeli seçme sınavına girip geçer not almaktır.

657 sayılı devlet memurları kanuna tabi olanları hariç genellikle iş kur üzerinden ataması yapılan işlerde yer sorunları sıkça karşılanan problemlerdir. Bunları aşabilmek için yapmanız gereken şeylerin başında ikametgahınız bulduğu bölge de kalmasıdır. Atama ile zaten tercih ederseniz, böyle bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Bu sebeple tercihlerini de çok dikkat etmeniz gerekiyor.


Gelelim elektronik teknisyeni maaşlarına… Elektronik teknisyenleri kamu kurumlarda 657 sayılı memur olarak atanırsa, 12/1 derecesi üzerinden teknisyen olarak görev yapacak. Ortalama maaşı 2150 TL ile başlamaktadır. ( Burada genel maaşını vermiş olduk, üniversite görev alan teknisyenler 2000 TL civarından iş başı yapmaktadır. Fakat başka kurumlar bu maaşlar biraz daha yüksektir.) KİT’lere iş olarak iş kur üzerinden atanmanız olursa, kurumuna göre değişmekle birlikte ortalama 2200 TL maaş alırsınız. ( Bu maaşın içerisine, ikramiye ve mesai eklenerek hesaplanmıştır.)


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. fergan dedi ki:

    DHMİ’de yani hava alanlarında çalışan elektronik teknisyeni (ATSEP lisanslı olanlar) Ocak ayı (2017) 6300tl net alırlar.

BİR YORUM YAZ