Elektronik Mühendisleri Maaşları 2015

Elektronik Mühendisleri Maaşları 2015

İnsanların var olduğu andan itibaren sürekli gelişen ve hiç bitmeyen bir meslek olarak karşımıza çıkan elektronik mühendisleri hakkında maaşlarını ele alacağız. Bir elektronik mühendisi kaç lira maaş alır kamu veya özel sektörde ne kadar ücretlere çalışıyor. Maaş olarak baktığımız zaman mühendisler odasının belirlemiş olduğu bir kota sınırı olduğunu ve bir mühendisin en düşük alacağı maaşı 1500 lira olarak belirlendiğini belirtmekte yarar vardır.

Mühendis olup, elini emeğine aldıktan sonra günümüz şartlarında insanların ne kadar maaş alacağını bilmek ister. Hele de ülkemiz de geçim sıkıntı gibi bir çok sorunlar varken bunları dikkate almak gerekiyor.


Maaşların çok düşük olması mühendisler açısından son derece sıkıntılı bir durumdur. Özel sektörde tecrübelere bakılırken, kamu da ise KPSS puanları gibi kriterler aranmaktadır. Hal böyle iken okuldan yeni mezun olan elektronik mühendisi ortalama bilgi ve tecrübesi ile 1500 ile 2000 lira arasında maaş alırken, kamuda görev yapan bir mühendis ortalama 3000 lira ile göreve başlıyor. Burada tecrübe bakılmadan Merkezi Atama ile atanmaktadır.

Fakat KİTler bu sistem mülakat ile yapılmaktadır. Burada amaç daha bilgili ve tecrübeli mühendis alımını sağlamaktadır. Böylece alınan kişinin kuruma faydalı olmasını sağlamak.

Mühendis net maaş bilgisi

Burada unutulmaması gereken EMO göre ; SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin 2015 yılı için brüt 3000 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Bu maaş en az bu şekilde olması gereklidir. Ücret brüttür. Yaklaşık 2200-2300 arası net maaş almaktadırlar.


Bir önceki yazımız olan Elektrik Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ