Ekmek İsrafının Önüne Geçilmeli

Ekmek İsrafının Önüne Geçilmeli

Ülkemiz de ortalama günlük 5 milyon tane ekmek çöpe atılıyor. Bunların önüne geçmek için belediye kendi alanlarında çeşitli kampanyalar yapsalar da yine etkili olmuyor. Çöpe atılan ekmeklerin ortalama maliyetinin yıllık bazdan 1 milyar 800 milyon olduğu tahmin ediliyor. Peki bu rakamın bu kadar büyük olması, ekmek israfını önlemek için ne gibi tedbirler almanızı sağlar. Bunları önlemek elimizde. Ufak bilgiler ile israfı önleyebilir, sizler de bu durumdan ülkeye katkı sağlayabilirsiniz.


Ekmek İsrafını Önlemek İçin Adımlar

  • Öncelikle ihtiyacınız kadar emeği alın. Fazlasını alıp da evinizde küflendirmeyin. Eğer fazla aldıysanız, her koşulda saklanması gereken emeklerin buzdolabın da saklayın.
  • Karınızın aç olduğunda ekmek almayın. Çünkü açlık hissine kapılıp, fazla ekmek alabilirsiniz. Bu sebeple genellikle tok iken ekmek almaya özen gösterin.
  • Emekleri açıkta değil, uygun poşetlerde hava almadan saklayınız. Bu şekilde daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız.
  • Bayat emeğiniz varsa fırında biraz ıslatıp yumuşatabilirsiniz.
  • Fazla emeğinizi köfte yapımında kullanmak için, kurutup ufak malzeme haline getirebilirsiniz.
  • Bayat emeklerinizi küp şekilde keserek fırınlayın. Daha sonra çorba türü yemeklerin üzerine süs olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu küpleri poşetleyip buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ