Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

Binlerce adayın heyacanla beklediği ehliyet sınav sonuçları MEB’in resmi sitesinde yayınlandı. Milli eğitim Bakanlığı, 10 Ekim’de yapılan ehliyet sınav sonuçlarını açıkladı ve binlerce adayın merakla beklediği sonuçları dün gece resmi sitesinde erişime açtı.

Sınava giren yüzlerce aday ehliyet sınav sonuçlarını www.meb.gov.tr internet sitesindeki sorgulama ekranından öğrenebilirler.

Yeni sürücü yasasına göre ehliyet almaya hak kazanan adaylar 2 yıl süreyle stajyer sayılacak ve trafikte kurallara uymama ve trafik kurallarını ihlal ettiğinde ceza puanı yansıyacak. Her adayın bu 2 yıl süre içersinde 75 ceza puan hakkı olacak. Bu sürece ceza puanını dolduran adaylar ehliyet alma hakkını kaybedecekler. Bu kişilerin yeniden ehliyet sahibi olabilmesi için yeniden sürücü kursuna müraacaat etmesi gerekmektedir.


Aynı zamanda ehliyet sınıf sayılarında da bir değişiklik olması bekleniyor. Şuan için kullanılan 9 ehliyet sınıfının 18 e çıkarılması bekleniyor. Ayrıca sürücü adaylarının ehliyetlerinin belirli bir zaman zarfında değiştirilmesi ve bununda bir sağlık raporu ile desteklenmesi bekleniyor. Buna göre otomobil, motosiklet sınıfı ehliyetler 10 yılda , otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek.  Yeni yönetmelik 1 Ocak 2016’dan itibaren 15 lira karşılığında yenilenecek.

 


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ