Eczacı Maaşları 2016

Eczacı Maaşları 2016

Eczacılık fakültelerinde 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı denir. Akademik kariyer yapabilirler. Yüksek lisans yaptıkları takdirde uzman eczacı olurlar. Kamu ve özel sektöre ait çeşitli işyerlerinde yönetici kademelerine yükselebilirler. Kendi işletmelerini eczane, ecza deposu, ilaç fabrikası açabilirler. Eczacı en yakın sağlık danışmanıdır. Kullanılan her türlü ilaçla ilgili en derin bilgiye eczacılar sahiptir. Doktorun olmadığı zamanlarda her türlü sağlık sorunu eczacılara danışılabilir.
Mezun olduktan sonra neler yapılabileceği kişiyle ilgilidir. Herkesin eczacılık fakültesi deyince aklına gelen eczane eczacılığıdır. Bunun dışında hastane eczacısı olabilir, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda çalışabilir, Türkiye İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğün’de çalışabilir, ilaç firmalarının çeşitli departmanlarında çalışabilir. Yeni başlayan eczacı maaşı ise 3.000 – 3.400 Tl arasında değişmektedir. Burada ki fark ise çalıştıkları kurum ve tecrübeleriyle değişken olduğu için ortaya çıkmaktadır.


Eczacıların yapıbilecekleri görevlerden kısaca bahsedecek olursak:
– Eczane Eczacılığı
– Hastane Eczacılığı
– Kamu Eczacılığı
– Endüstri
– Akademisyenlik
Uzman Eczacılık

gibi seçenekler mevcuttur. Bu seçimin; öğrencilik yıllarında edindiği birikimlerle, ilgi ve becerilerine göre yapılması gerekir.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ