Ebe ve Hemşire Maaşları 2017

Ebe ve Hemşire Maaşları 2017

999Hemşirelik bölümünde okuyup mezun olduktan sonra çalışma hayatına atılan birçok hemşirenin sorduğu sorulardan birisi de hemşire maaşlarının ne kadar olduğudur. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptık. Hemşirelerin tercih ettiği mesleklerden birisi de ebeliktir. Durum böyle olunca sorumuz ebe ve hemşire maaşları 2017 yılında ne kadardır ve son Temmuz zamları ile birlikte nasıl bir değişim gösterecektir. Yazımızın içinde tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olan bir hemşirenin göreve başladığında alacağı maaş yaklaşık 2500 TL’dir. Bu maaş, hemşirenin görevde kaldığı yıl arttıkça ve kıdem yükseldikçe yaklaşık 3000 TL civarında olmaktadır. Tabi, bu maaşların yalnızca hemşirelerin aldığı düz maaşlardır.

hemsire-maasi


Hemşire maaşları konusunda 2017 Ocak ayında yapılacak zamları da hesaba kattığımız zaman bir artış olacaktır. Hemşire maaşlarındaki artış hükümetin açıkladığı %5 zam ve enflasyondan kaynaklanan fark ile birlikte yaklaşık %7 olacaktır. Yani 3000 TL alan bir hemşirenin maaşı 3210 TL olacaktır. Bunlara çeşitli ödenekler ve döner sermayeler de eklendiğinde ebe ve hemşire maaşları 2017 için oldukça yüksek seviyelere çıkacaktır. Maaşın yüksek seviye olarak görülmesi bu maaşın çok daha altında pek çok kamu çalışanın da olmasından kaynaklanmaktadır.

Ebe Nasıl Olunur ve Ebe Maaşları Ne Kadardır?

Ebe olmak için öncelikle Sağlık Meslek Liselerinden mezun olmak gerekir. Tabi ön lisans ve lisans mezunları da ebe olmak için başvuru yapabilir. Ebe olan bir kişi kadın doğumlarında veya kadın doğum kontrollerinde görev alabilirler. Ebelerin aldıkları maaş hemen hemen ebelerinkilerle aynıdır. Yani ebeler de hemşireler gibi diğer kamu çalışanlarına göre daha iyi maaş alabilmektedirler.

2017 Ocak ayında ebe ve hemşirelere yapılacak zamlar belli olmaya başlandı. Yüzdelik olarak yapılacak maaş zamları maaşları aşağı yukarı 150 TL ile 220 TL arasında yansıyacak. Bir kamu kurumunda çalışan ebe ve hemşire maaşları 2017’de en düşük 2750 TL, en yüksek ise 3250 olacak.

Hemşireler ve ebelerin aldıkları maaşlar bakımında siz ne düşünüyorsunuz. Yorum olarak yazabilir ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. aslan dedi ki:

  Eczacinin aldığı maaşla arasında çok büyük bir fark yok haksızlık bence bir eczacı 5 sene okuyor o kadar yüksek puanla kazanıyor okulunu okumak desen çok zor ama maaşa bak

 2. BÜŞRA dedi ki:

  ARKADASLAR BİR KONU HAKKINDA SORU SORACAĞIM ŞİMDİ BEN 2016 HEMŞİRELİK SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM 75 ÇEKTİM HEMŞİRELİK ATAMALARI ÇOK YÜKSEK EBELİKTEN TERCİH YAPABİLİR MİYİM? ÇÜNKÜ DAL KISMINDA ÖSYM DE HEMŞİRELİK EBE SAĞLIK MEMURLUGU YAZIYOR BİTİRDİĞİm BÖLÜM ICIN bilgisi olan varsa yazabilir mi?

 3. Ayşe dedi ki:

  Kesinlikle az hastane de hastanin derdi ayri hasta yakinin derdi ayri. Ustune bir de kendini bilmez doktorlarinda isini dogru duzgun yapmayinca onun da yuku sana dusuyor. Yanls anlasilmasin doktor meslegine saygim sonsuz. Benim sozum isini dogru duzgun yapamayip hemsireye yuklenenlere. Ben senin asistanin degilim. Ikimizin meslegi bile farkliyken emir yagdirmak haddine bile degil. Yeteri kadar is yukumuz varken ustune bir de terbiyesiz ve sorumsuz insanlarin cefasi katlanilmaz boyuta geliyor. Kesinlikle bu kadar sikintiya bu maas cidden az.

 4. Selma dedi ki:

  Hemşirenin aldığı bu maaş devlet de çalışanlar için. Ya özel de çalışanlar. Maaşları çok düşük. Çok iş az maas ve sürekli hoşgörülü olmak zorunda. Hasta değil sadece baktıkları. Hasta sahiplerinin kaprisleri cabası. Ya başında kurum satanlar, hırslı, kıskanc, çalım satan sorumlular, emredip kendi yapması gereken islerini sana yaptıran doktorlar. Hakkını savunmanı asla istemeyen işin dışında olsa verilen yapmanı isteyen işverenler ve devletin emekliye verdiği zam misali artış yaparak iliğini kemiğini sömürürler. Devlette içinde hasta olan ağır sedyeleri erkek personel den destek alınır. Özel de bu görev hemsirelerindir. Bel fıtığı ve varis kaçınılmaz acılarıdır. Hele itiraz et seni canları isteyene kadar gece nöbete koyarlar, lazımsan nöbet bitimi uyumadan 36 saat bile çalıştırırlar. Hasta ameliyat randevusuna geç gelir azarı hemşire işitir. Damarı kötüdür hasta sahibi başında Azrail gibi bekler. Anestezist Dr yine gelir hasta ve hasta sahipleri yanında seni azarlar. Bu arada hastayı ameliyat için giydirip hazırlamalı, damar yolunu acmalı, öjelerini silmeli, sigara içiyorsa solunum açıcı ilaçlar uygulamalı, anestezi ve hasta formunu doldurmalı imzalatmalı serumlarını hazırlamalı takmalı, telefonlara cevap vermeli, hasta sahiplerini sakinlestirmeli sedyeye hastayı, serumunu dosyasını alarak zorla itip yön vermeye çalıştığı ağır sedyeyle ameliyathanenin yolunu tutmalı ve hastayı tam ve eksiksiz teslim etmeli ameliyathane ekibine,t a ki teslim alana kadar, Bu tek bir hastada ameliyat öncesi sonrasını siz tahmin edin. Bütün bunları yaparken hep güler yüzlü tatlı dilli ve bakımlı olmalı. Hemşire hasta olamaz, olsada çalışmak zorundadır. Hem işte hem de evde.. Yasadıgı her şeye rağmen hemşire az maas almalı ve çok çalışmalı mı sizce?.. Ayrıca Hemşire bir kadın, bir eş, ve bir annedir. Kendine hiç vakti kalmaz.. Onlara fazlasıyla hak ettiği maaşı ve güler yüzü çok görmeyin. Saygılar..

  1. Ersin ÇELİK dedi ki:

   Selma Hanım, kimse ne yaşanılanı bilemez tabi, çok güzel demişssiniz hem hemşireyim hem anne hemde eş Allah yardımcınız olsun.

 5. dilan dedi ki:

  Bence doktorluk kadar önemli olan ebelik mesleği maaşları biraz daha yüksek olması gerekiyor çünkü doktor bir kişinin hayatını kurtarabiliyorsa ebe bir annenin ve hayata yeni gözlerini açan bi bebegin hayatını kurtarıyor…..

  1. Ersin ÇELİK dedi ki:

   Dilan hanım katılıyorum size canı gönülden.

 6. Cemal dedi ki:

  Yanlış. Emekliliğe yansımayan dönerle ancak o kadar oluyor. Maaşlar 2000 liranın bile altında. Sendikalar hâlâ uyuyor.

 7. Nilüfer dedi ki:

  insanlarla uğraşmak kolay değil maaşlarının her kuruşunu hak ediyor tüm sağlıkçılar

 8. aleyna dedi ki:

  en yüksek maaşları onlar almalı insanlarla uğraşmak hiçde kolay değil.

 9. nimet dedi ki:

  ebelere ve hemşirelere ödenen maaşı çok az buluyorum. halk olarak en azından verilen maaşlarına fazla bu para fazladan bu kadar maaş alıyorlar demeyerek saygımızı gösterebiliriz.

 10. aleyna dedi ki:

  Bi paramedige 3 bin vereceğiniz yerde ebeye vermeniz saxma gibi

  1. nimet dedi ki:

   herkes bunun yerine buna verin demek yerine bütün sağlıkçıların aynı parayı hak ettiğini söyleyebilseniz keşke.

 11. maviboncuk dedi ki:

  onun yaptığı işi sen yapsaydın o maaşa oturup ağlardın

  1. ece dedi ki:

   aynen katılıyorum

 12. aslan dedi ki:

  Bir hemşire için maaş çok fazla

  1. ece dedi ki:

   allah allah bi kere o meslek kutsal bi meslek insaların poposuna bakmak zorundamı insan ! her i,nsana iğne yapıyor kim bliir günde kaç isnan geliyor ona bakmak zorunda kalıyor ne kadar yüzsüzsünüz ya bende hemşire olmak istiyorum böyle diyo sinirleniyorum amaa

BİR YORUM YAZ