Dul Maaşı

Dul Maaşı

Boşanma oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamalara göre yüzde 1,6 artmıştır. Dul maaşı alabilmek için bireyin kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Başvurular ve dul maaşı ile ilgili süreç Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemi üzerinden yapılır.

Bu sisteme kayıtlı olmayan bayanların hane ziyareti yapılarak sosyal inceleme raporu düzenlenir ve mütevelli heyetine gönderilir. Boşanmanın zorluklarını düşünen bayanların mağdur olmasını bu sistem önlemektedir. Dul bayanlara verilen bu güvence olumlu sonuçlar almış ve bayanların mağduriyeti giderilmiştir.

Dul maaşım ne kadar olacak diye düşünen bayanlar sadece TC kimlik numaralarıyla ilgili siteden sorgulama yapabilirler.


Dul maaşının bağlanması oranlarına baktığımız zaman ülkemizde her üç kişinden birisinde maaş bağlandığı söylemek mümkündür.Dul maaşının bağlanmasında ilk şart, yetim olması, sigortalı veya bağ-kur lu olması gerekiyor. Şartları kişi taşımıyorsa ve hiç bir geliri yoksa maaşının oranla %75’i bağlanmaktadır. Çocuklara ise %25 oranın da maaş bağlanmaktadır. (Bu şart sadece devlet memuru, ssk ve bağ-kur genelinde yetim çocukları için geçerlidir. )

Maaşın verilerine baktığımız zaman ortalama 2014 yılı 250 TL olduğunu söyleyebiliriz. Fakat 2015 senesi içerisinde asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlar ile orantılı arttığını belirtelim. Ortalama bu yılın içinse 280 ile 310 TL arasında olduğunu belirtelim.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ