Doğum Borçlanması ve Şartları

Doğum Borçlanması ve Şartları

Bayanların doğum borçlanması ve şartları hakkında öğrenmek istedikleri bilgiler. Ülkemizde doğum borçlanması oranı bir önce ki yıllara göre sürekli artmaktadır. İnternetin ve basın kuruluşlarının yaygınlaşmasıyla birlikte, doğum borçlanması yapan kişi sayısında ciddi artış yaşanmıştır.

İnsanlar ömürleri boyunca çalışıp, emekli olma hayali kurarlar. Bu hayalin gerçekleşmesi için çalışanın işe giriş tarihi ve prim sayısını önemli bir yer tutar. Prim sayısını doldurmak için bayanlar doğum borçlanması yoluna gider. Yani kanunda açıkça belirtilen şartların tutması halinde iki yıllık doğum borçlanması yolunu seçerler. Bu yolu seçebilmek için bazı kriterleri tamamlamak gerekir. İşte onlar…


Her bir çocuk için 2 (iki) yıl kadar doğum borçlanması yapabilir. Çocuğun vefatı halinde, çocuğun o an ki zamana kadar geçen süreyi doğum borçlanmasına saydırabilirler. Erkeklerin askerlik borçlanması ve bayanların doğum borçlanması gibi yolları vardır.

Dipnot : Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, bir vatandaş ben askerliğimi vatan hizmeti olarak yaptım. SGK benden askerlik borçlanması için para isteyemez diye dava açtı. Mahkeme kararı bozdu. Şu an dava bir üst mahkemede. Eğer bu kişi olumlu sonuçlanırsa, emsal teşkil edecek. Erkeklerin askerlik borçlanmasında alınan para ödenmeyecek.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ