Dmo Mühendis Maaşları

Dmo Mühendis Maaşları

Devlet Malzeme Ofisi olarak bilinen DMO, mühendis maaşı hakkında bilgiler vereceğiz. DMO mühendisler maaşı ne kadar diye merak edenlerin, sorularına yanıtlar vereceğiz.Mühendisler aldıkları farklar ile devlet kurumları iyi dereceye sahiptir. Yüksek lisans tazminatı, taşra tazminatı, dil tazminat ve fazla mesai gibi ekstra almaktadır. Ocak ve Temmuz farklarının %4’lük maaş artışı yaşanmıştır. Kurumda ilk evre olarak aday mühendis daha sonra kadrolu mühendis diye bir ayrım vardır. Bu da her kurumda olduğu gibi, belli süresi olup (en az 6) bu süreden asaleti tasdik olunup, kadrolu mühendis olarak çalışmaktadır.


Normal şartlarda 657 sayılı devlet memurlar kanunu ya da 399 sayılı KHK ya tabi olan KİT kurumlarına tabidir. DMO da KİT yani Kamu İktisadi Teşekkülü olarak hizmet veren kurumlar arasındadır. Türkiye geneline baktığımız zaman bir çok il de faaliyet gösteren kuruluş da, 399 tabi devlet işçileri ve 657 sayılı kanuna bağlı devlet memurları çalışmaktadır.

Kurumda mühendisler, maaşlarının en çok 2520 TL başlama maaşı ile kademe, hizmet yılı ve asgari geçimi indirimi gibi farklar takip etmektedir. Eğer dil sınavına girip geçer not alırsanız, 100 TL fark etki etmekte, taşra dan uzak bölge de iseniz, 100 ile 200 TL arasında bir fark etki etmektedir. Ortalama maaşı, 2870 TL maaş almaktadır. Bu maaşlar, kadrolu mühendislerin aldıkları maaşlardır. Sözleşmeler daha düşük ücret maaş alıyor.


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ