Dhmi Maaşları 2016

Dhmi Maaşları 2016

Devlet Hava Meydanları İşletmesinde görev alan memur ve işçi maaşlarını inceleyeceğiz. Yeni döneme girdiğimiz şu günlerde, kısa adı dhmi olan Devlet Hava Meydanları İşletmesinin öncelikle istihdam programını inceleyeceğiz. Aşağıda sizlere tablo şeklinde bir liste oluşturduk. Gerçek veriler ile elde edilen bu bilgilere göre, toplamda 9600 kişi çalışıyor ve yaklaşık olarak %90 sözleşmesi olarak görevine devam ediyor. Geriye kalan %10 kısmı içinde kadrolu devlet memuru statüsünde diyebiliriz. Genel hatlarıyla dhmi maaşları hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

En çok kadrosu itibariyle İstanbul başı çekerken, Ankara ve İzmir sırasıyla takip ediyor. Kurum direk olarak Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak hizmetlerini icra ediyor. Peki burada görev personel ne kadar maaş alıyor veya dhmi maaşları 2017 yılında ne oldu öğrenmek istemez miydiniz ? Kurum görev yapanlarda edilen bilgilere göre kurumun yapısı memur ve işçi statüsünde görev alan personeller olarak ayrılıyor. Bazı kişiler dhmi maaşları ne kadar diye sorularına yanıtlar vereceğiz.


Basın ve bazı internet sayfalarında bazı maaşlar vardır. İşte bu bilgi kirliğinin önüne geçmek için net rakamları sizlerle paylaşacağız. Mühendis, tekniker, teknisyen, büro görevlisi ve yardımcı hizmetler olmak üzere başlıca 5 kadro vardır.Çalıştığı yerine saha ve risk tazminatına göre maaşları değişmektedir. Batıda görev alan personel ile doğu da arasında 100 – 300 TL arasında fark vardır. Teknisyen maaşı örneği ile çıplak ücret üzerine tazminatlar eklenerek maaş ortaya çıkar. Asgari geçim indirim + aile yardımı + saha risk primleri gibi ücretler eklenmektedir. Hizmet yılı ortalama 10 – 20 TL arasında farklılıklar vardır. Yeni işe başlayan bir mühendis ile 10 senelik arasında 200 TL maaş farkı vardır.

Sonuç olarak maaş aralığı, 2950 – 4750 TL arasında değişmektedir. Lise mezunları en başlangıç seviyesi, bir üstü ön lisans mezunları ve en yüksek ücreti alanlar fakülte mezunlarıdır.

 


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Mert dedi ki:

  Merhaba. ben bu sene yapılacak olan alımlar için tercih yaptım kpss puanım 65 atanabilirmiyim ? Anadolu teknik lisesi. Elektrik Elektronik bölümü ( bakım onarım dalı ) mezunuyum. puanları ne alım şartları ne hiç bir bilgim yok lütfen yardımcı olun

  1. 18 senedir piyasada ders vermediği mühendis kalmayan cumhur katı dedi ki:

   65 puanla zor atanırsın torpil yoksa.

 2. özcan dedi ki:

  Dhmi lise düzeyinde elektrik teknisyeni alıyor,elektrik teknisyeni maaşı ve çalışma şartlarını bilen varsa yardımcı olabilirmi.iyi akşamlar

 3. halil dedi ki:

  ben atanalı altı ay oldu da üniversiteye atandım dhm ye geçebilirmiyim bilgisi olan varmı

 4. Esra dedi ki:

  Dhmı her yil memur aliyormu acaba ben bu yil p3 puanını yüksek bekliyorum açarsa başvuru yapıcam teskkur ederim ?

  1. Gökhan dedi ki:

   bende seninle aynı dertten müzdaripim p3 den çok yüksek bekliyorum matematikçiyim 🙂 bir şeyler öğrenebildinizmi? 🙂

 5. Esra dedi ki:

  Dhmı her yil memur aliyormu acaba ben bu yil p3 puanını yüksek bekliyorum açarsa başvuru yapıdan matematik ogretmeniyim.teskkur ederim ?

 6. Semele dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıllık İngilizce öğretmeniyim. Kurumlar arası dhmi ‘ ye hava trafik kontrolörü yada başka bir poziyona geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem şartları nelerdir bilgilendirirseniz sevinirim

 7. ayça dedi ki:

  merhabalar. dhmi de teknik ressam kadrosu var mı acaba? yoksa eğer apron memuru ne kadar maaş alıyor önlisanstan atanan. çalışma koşulları nasıl bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. bgc dedi ki:

  merhaba dhmi’de memur arkadaslar havalimanı/alanı ‘da büro memurluğu yaparlar farklı birimler vardır (satın alma,teknik hizmetler işletme personel büro vb vardiyalı çalışma memurlar için yoktur gün içinde mesai saatlerinde büro da evrak işlerini takip ederler

 9. Nazlı dedi ki:

  Merhaba arkadaslar kpss ye iki ay kala sizlerden yardım istiycektim… Dhmi de lisanstan memur olanlar ne iş yaparlar? Vardiyalı çalişma oluyomu ? Bide net maaşları nedir bilgi verirseniz sevînirim

  1. Enver dedi ki:

   Maaş 4.000 falan düz memur olarak atanirsaniz kurumda ilgili bölümler vardır muhasebe, insan kaynakları, pazarlama ticaret, işletme vb. Gibi Birimler bunlardan birinde degerlendirilirsiniz. Vardiyalı çalışmasınız. 08:30 -17:00

 10. Salih dedi ki:

  Arkadaşlar kamu kurumunda 657 tabi elektrik teknikeri olarak görev yapıyorum acaba dhmi geçiş prosedürü nedir ve dhmi de ne kadar maaş alırım bilgilendirirseniz çok sevinirim tsklr

 11. Ersin dedi ki:

  DHM harita teknikeri maaşları nedir, kaç puanla atanır, çalışma koşulları nasıldır aydınlatırmısınız..

 12. mustafa koçak dedi ki:

  arkadaşlar belediyede memurum dhmi ye bir arkadaşımız geçti tekniker olarak şartlar nelerdir aydınlatırmısınız

 13. ultra dedi ki:

  2015 temmuzdan itibaren DHMİ çalışanı bir İnşaat Mühendisi ek ödemelerle birlikte ayda ne kadar maaş alır?

 14. Abdulhekim dedi ki:

  iyi günler ben 399 kit olarak MKEK de memur olarak çalışmaktayım muhasebe servisinde, tayin hakkı olmadığı için memleketim bingöldeki hava meydanlarına nasıl geçebilirim 2 kurumun karşılıklı anlaşarak muvafakatmı almam lazım yoksa bingöl havalimanı beni kabul edip burdan istifa etmem mi lazım bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. maaşları net dedi ki:

   Merhabalar,

   Öncelikle KİT kurumunda ki statünüz önemli. Eğer 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi iseniz, aşağıdaki maddelerin istenmesi gerekir.

   A-)Memurların 657 Sayılı Kanuna Tabi Kurumlar Arasındaki Nakilleri

   657 sayılı Kanunun 74. Maddesi hükümleri çerçevesinde bu Kanuna tabi kurumlar arası nakiller için öngörülen şartlar şu şekilde sıralanabilir:

   1) Bir kurumdan başka bir kuruma geçmek isteyen memur öncelikle geçmek istediği kuruma müracaat etmeli ve bunun kabulünden sonra kendi kurumunun iznini alınmalıdır.

   2) Memurlar kurumlar arasında kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. Madde esaslarına göre derece yükselmesi suretiyle nakledilebilirler.

   3) Memurlar bulundukları sınıftan, atanacakları kurumun aynı sınıfına veya öğrenim durumuna göre girebilecekleri sınıfa nakledilebilirler. Burada şunu hemen belirtmek gerekir ki, devlet memurlarının atama ve görevde yükselmeleri hakkındaki yönetmelik hükümleri de dikkate alınmak zorundadır.

   4) Memurlar istekleri ile, kazanılmış hak derecelerinin altındaki derecelere de atanabilirler. Bu şekilde atanacak olanların kazanılmış hak dereceleri ile nakledilecekleri dereceler arasında en çok 3 derece fark olabilir. Örneğin Sağlık Bakanlığındaki 5. dereceli bir memur Bayındırlık Bakanlığındaki 6, 7, ve 8. Derecelerdeki bir kadroya atanabilir.

   DHMİ özel yönetmelikler kapsamında görevlerini icra eden, Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir kurumdur. Çalışanları 657 sayılı devlet memurları kanuna tabidir.

   Eğer statünüz MKEK mevzuatı gereği işçi statüsünde ise, bu kuruma geçiş yapabilmeniz karşılıklı kurumların anlaşma sağlaması gerekmektedir. Kısaca DHMİ sizi istemeli, MKEK de onay vermesi gerekmektedir. Fakat günümüzde bu işlerin zor olduğunu belirtelim. Fakat diğer bir alternatifiniz de KPSS’ye girerek kuruma girmenizdir.

   Ayrıca yine de akılınıza takılan yerler olursa sormaktan çekinmeyiniz.

   Saygılarımızla…

BİR YORUM YAZ