Devletten Kaplıca Yardımı

Devletten Kaplıca Yardımı

Son yıllarda artış gösteren fiziksel rahatsızlıklardan bel fıtığı ve romatizmal hastalıkların tedavisi olarak kaplıcalar önerilmektedir. Hastanelerde uzmanların bu konuda çeşitli çalışmaları sonucu olarak kaplıca tedavisinin bu rahatsızlıklara iyi geldiğini tesbit etmektedir. Bu hastalıkların en aza indirgenmesi için SGK yeni bir yöntem geliştirerek bu hastalık için tedavi sunuyor. SGK gerekli koşullar sağlanmışsa kaplıca tedavisinin de masraflarını karşılıyor. Bunun için en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji hekiminin yer aldığı sağlık kurulu raporu alınması şart.


Hastalık teşhisi yapıldıktan sonra sigortalılar sağlık raporunu aldıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlamalılar. Eğer bu sürenin geçirilmesi halinde rapor geçersiz olmakta ve yeniden rapor alınması gerekmektedir. Tedaviye başlanıldıktan sonra ara verilmesi ve bu aranın 5 işgününden fazla olması halinde SGK masrafların karşılanması için yeniden rapor düzenlenmesini şart koşmaktadır. SGK gerekli koşullar sağlanmışsa kaplıca tedavisinin de masraflarını karşılıyor. Bunun için öncelikle en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından rapor düzenlenmesi şart.

Peki bu kapsamda yer alan kaplıca listesine nasıl ulaşacaksınız, tedavi süreci ne zaman başlayacak ve kayıtlar için hangi kuruma müracaat edeceksiniz. Hastalık teşhisi koyulduktan ve sağlık raporu alındıktan sonra 6 ay içinde kaplıaca tedavisi başlamak zorundadır. Tedavi için Sağlık Bakanlığı’nın işletme izni verdiği kaplıcalardan faydalanılacaktır. Aynı zamanda şuan için Sağlık Bakanlığının listesinde 197 kaplıca olarak görülmektedir. Bu liste için SGK’nin internet sitesine göz atmanızda fayda vardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ