Demiryolu Mühendisleri Maaşları 2015

Demiryolu Mühendisleri Maaşları 2015

Türkiye de demir yolu sektörü sadece devlet tarafından faaliyet gösterilen bir çalışmadır. TCDD, ülkemizde ki demir ağlarını işleten bir kurumdur. Demir yolunun geçmişi 1860 yılında İzmir-Aydın hattına yapılan bir bölüm ile sonra sırasıyla 1865’te İzmir-Kasaba, 1869-1877 yılları arasında Şark Demiryolları kurulmuştur. Peki demiryolu mühendisleri maaşları 2015 yılında ne gibi durum haline geldi, bu konulara değineceğiz.

Demir yolu mühendisliği çok yönlü bir bilim dalıdır. Bu bölüm demir yolu sistemlerinin tasarımı, yapımı ve işletim ile ilgili bir mühendislik bilimidir.Railway engineering olarak İngilizce karşılığı bu mühendislik dalının, ülkemizde tarihi çok yenidir. Demir yolu mühendislik bölümü yeni bir bölümdür. Sektörün açıklarını kapatmak için kurulan bu mühendislik bölümü ihtiyaçlara uygun kişilerin bu kuruma katkı sağlamasını amaçlamaktadır.


Maaşları konusuna yavaş yavaş değinmek gerekirse, bu sektöründe sadece kamuda iş yaptığını belirtelim. Sadece özel sektör olarak kamuya taşörenlik yapan mühendislik yapım firmalar da çalışabilirler. Kamuda görev alan demir yolu mühendisleri ortalama başlangıç olarak 2900 lira maaş alırken, özel sektörün dar olmasıyla bu alanda sadece tecrübeli mühendisler iş yapabilmektedir.


demiryolu-muhendisi-maaslari-2015

Genel anlamda baktığımız çalışma alanı kısıtlı olduğunu söylemek mümkündür.Maaşları diğer mühendislik bilimlerine nazaran hemen hemen aynı maaşlar da çalıştıklarını söyleyebiliriz. Tek sıkıntı bu dalın çalışmaları kamuda iş bulunabilir fakat, özel sektör de sınırlı olduğunu belirtelim.


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. burhan dedi ki:

    bu bölümde okuyorum fakat iş alanı oldukça kısıtlı kpss olmadan zor gibi

BİR YORUM YAZ