Değişen Kur Maaşları Bitirdi

Değişen Kur Maaşları Bitirdi

Son 1 yıldır sürekli yükselişte olan kur yüzden asgari ücretinin cebinden 408 TL’si uçup gitti. Doların durdurulamaz yükselmesi ortalama asgari ücretliye 134 dolara mal oldu.

Asgari ücretli çalışanların maaşları dolara yenik düştü. Sürekli yaşanan dalgalanmalardan dolayı ortalama 134 dolarlık bir kayıp ortaya çıktı. Bir asgari ücretli aldığı maaş bin lira iken eline geçen 462 dolar iken, şimdi 327 dolar anca geçiyor. Asgari ücretli TL bazında yaklaşık 408 TL gibi kaybı var. Sonuç bu kadar açık ve net iken, asgari ücretle çalışanın maaşı dolar karşısında erimiş oldu.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerini baz aldığımızda, 13 Eylül 2015 Pazar günü 3,04 TL olduğu görüyoruz. Peki geçen sene 13 Eylül 2014 tarihinde durum nasıldı ? Baktığımız 2,16 TL seviyesinde olduğunu söylemek mümkün. Son 3 ayda birlikte yaşanan artış bütün gıda, market, giyim ve beyaz eşya gibi bir çok şeye zam gelirken, (döviz kaynaklı) asgari ücrette çalışan vatandaşın maaşına %3 oranın zam geliyor.

Dolar geçen ile bu sene arasında ortalama %40 değer kazanırken, asgari ücret maaşı ise, %8 oranında arttı. Tabi bu artışla her şeyin fiyatı zamlandı. Geçen sene, bir asgari ücret maaşı 462 dolara tekabül gelirken, bu senenin aynı döneminde maaş 328 dolara karşılık geliyor. Aradaki fark, kurun dalgalanması ve aşırı yükselişi diyebiliriz.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ