Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre mühendisi maaşları, kamu ve özel sektörde olmak üzere farklı farklı hesaplanmıştır. Doğal kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması ve insana dair çevre koşullarını yakından inceleyen bilim dalıdır. Diğer mühendislik bilimlerinden ayıran en önemli özelliklik çevre ve insan koşullarını yakından incelemesidir.

Su arıtma ve çevreye zarar veren maddeleri inceleyen, bunları yasallar çerçevesinde gerekli işlemleri yapandır. Gerektiği kanuna uygun olmayan çevre düzeni için rapor tutması ve bunu bakanlığa iletmesi gerekmektedir.


Kamu kurum ve kuruluşlarında, aldıkları ücretler kurumlara göre değiştiğini belirtelim. KİT’ler de görev mühendisler, 657 sayılı memurlar kanuna tabi olan personellere göre 300 ile 500 TL fazla almaktadır. Bu da kurumun KİT olmasından kaynaklı olduğu söyleyelim. Çevre mühendisliği aldığı maaş devlet memurları olarak, en düşük 2680 TL ücret alırken, KİT’ler bu maaş en düşük 3010 TL ye kadar ulaşmaktadır. Örneğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığın da 2720 TL alırken, TCDD de çalışan bir çevre mühendisi 2970 TL almaktadır.

Özel sektör de faaliyet gösteren normal firma da çevre mühendisi maaşı, 2200 TL olurken, kurumsal firmalarda bu maaşlar, 2600 TL ye kadar çıkmaktadır. Tabi verdiğimiz maaşlar başlangıç ücretleridir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Jo dedi ki:

    Yalandan kim ölmüş ankara istanbul izmir özel sektör başlangıç maaşları 1500 1600 civarı . Bu 3 il dışında baslarsaniz asgari ücretle calisirsiniz.

BİR YORUM YAZ