Botaş Memur Maaşları

Botaş Memur Maaşları

Botaş memur maaşları konusunda bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Botaş, Türkiye’nin en gözde kurumlarından birisidir. Kamu İktisadi Teşebbüsüdür. Yani halk arasında kısaltmasıyla bildiğimiz KİT kurumudur. Kurum hakkında bilgi verirken kurumu tercih edecek adaylar için, dikkat etmesi gereken hususları net olarak belirtelim. Bu kurumun üst yönetici memurları hariç hepsi, 399 sayılı kanun hükmünde kararname tabidir. Yani işçi statüsündedir.


Ocak ve Temmuz 2015 zamlarıyla dahil Botaş’ta maaşları kapsam içi memur ve kapsam dışı memur olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Kapsam içi statüsünde çalışan personeller lise ve önlisans mezun olarak çalışmakta ve kapsam dışı olarak görev yapan personeller lisans düzeyindedir. Botaş gibi kurumda kapsam dışı memur olmak demek uzman yardımcısı veya mühendis olarak işe başlamanız anlamına geliyor. Kapsam içi ise, büro görevlisi yardımcı hizmetler gibi kadrolara sahiptir.

Kapsam dışı normal olarak kapsam içinden %30’a yakın fark ile işe başlar. Ortalama verirsek, 2300 TL büro görevlisi işe başlarken, kapsam dışı 2950 TL almaktadır. Bu bitirmiş olduğu okulun eğitim tazminatı olarak verilmektedir. Ayrıca kapsam dışı memur, yabancı dil, makam ve kasa tazminatları gibi ödemeleri vardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ