Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Biyomedikal Mühendisliği Maaşları

Son zamanlarda özellikle şu son beş yıl içinde sıkça duyduğumuz günden güne yaygınlaşan bir mühendislik dalıdır. Sağlık sektöründe, tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan aletlerin yapılmasında ve geliştirilmesinde görev alırlar. Tıpta kullanılan elektronik aletleri ve sistemleri tasarlarlar. Sistemlerin bağlantılarını yapar, sitemleri çalıştırırlar. Cihazlarla ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerine katılırlar. Cihazların üretim aşamalarında kalite kontrol yaparlar.


Biyomedikal mühendisi olmak isteyen öğrencilerin fen bilimleri alanıyla yakından ilgilenmeleri gerekir. Yaratıcı bir zeka ile harmanlanan tasarım gücüne, ayrıntıları görebilen bir bakış açısına sahip olmaları gerekir. Aynı zamanda dikkatli ve sorumluluk sahibi bireyler olmaları da biyomedikal mühendislerinde aranacak özelliklerden bir tanesidir. Biyomedikal mühendislerinin çalışma hayatlarında iletişim halinde bulundukları kişiler teknik personel ve diğer sağlık personelleridir. Genellikle temiz, sakin ve kapalı ortamlarda çalışırlar. Biyomedikal mühendisleri medikal cihazların üretiminin yapıldığı şirketlerde kamu kuruluşlarında ve özel şirketlerde çalışabilirler. Kamuda çok alımı olmamakla birlikte özel şirketlerde çalışma alanları çok daha geniştir.

İşe yeni başlayan bir biyomedikal mühendisi maaşları 2500 lira ile işe başlar. 10 senelik deneyimli mühendis firmasına göre 10000 liraya kadar maaş almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. esra dedi ki:

  Araştiedigim kadarıyla özel sektörde maaşlar iyi ama özel sektörde iş olanakları çok mu az.ve arastirdigim kadarıyla önü acik bir meslek ,devlette mi iş olanagi az??

 2. merve dedi ki:

  şimdi ben meslek lisesi öğrencisiyim bölümüm biyomedikal cihaz teknolojileri alanı üniversitede bölümüm üzerinden gitmek istiyorum ama içimde büyük korkularım var altından kalkamazsam felan diye ama bölümümde acayip derecede seviyorum sizce ne yapmalıyım??

  1. elif dedi ki:

   Merve bende liseyi bursa’daki bi kız meslek lisesi’nde biyomedikal cihaz teknolojileri alanında okudum ve şuan üniversite de biyomedikal mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. İlk zamanlar matematik ve fizik derslerinde kimseye fark ettirmeden ağlıyordum çünkü lisede görmedim diyeceğim kadar az görmüştüm ama zamanla alıştım ve şuan iyiki bu bölümdeyim diyorum. Zaten bu bölümü kazanacak puanı yapabilirsen sende belli bir kapasite vardır demektir.

 3. ali dedi ki:

  sağlığa ve hastaneye çok hevesli ve istekli olan biri ama elektrik sevmeyen biri sizce bu bölümü okuyabilir mi ?

  1. frk dedi ki:

   bölüm daha çok elektrik elektronik üzerine olduğu için tavsiye etmem

 4. Fatıma dedi ki:

  Bu bölümün methini çok duydum biraz araştırma yaptım ve Amerika Avrupanin gelecek meslek kategorisinde ikinci sırada yer alıyor yanı bundan bi beş on yıl sonra tıpa yakın olacakmış puanları şuan çok duyulmasa da puanım yeditepe tam bursluya yetiyor tercih etmelimiyim

 5. Cennet dedi ki:

  Akdeniz üniversitesinde var mı bu bölüm ben baktm da yazmıyoe

 6. İlyas dedi ki:

  Biyomedikal mühendisiyim 2 senedir özelde çalışıyorum kesinlikle tavsiye etmem gidin başka bölüm okuyun daha öğrenci olan arkadaşlar vilipediadan bakıp iş olanağı çoktur diyorlarda nerde acaba bu işler benim sınıfım 40 kişiydi 5,6 kişi atandı gerisi hep boşta iş arıyor iş yok. Devlet dersen her seferinde 20-30 kontejan tek açıyor devlet personelden sorgulatabilirsin son alım 2016 da 23 kontejan açtılar bilginiz olsun gidin hemşirelik okuyun daha iyi. En son alımdada b sınıfı iş güvenli uzmanı belgesini istediler onada en az 4 sene tecrüben olmadan alamıyorsun.

  1. Efşan dedi ki:

   Hangi uni. mezunusunuz ogrenebılır mıyım?

  2. NURal dedi ki:

   Hangi uniden mezun oldun hangi şehirde calisiyosun
   Bide bölümü bu kadar kotulemenin sebebi nedir
   Teşekkürler şimdiden…

  3. merve dedi ki:

   bence biyomedikal mühendislerine 3 veya 4 yıl içerisinde daha çok kontejyan açılacaktır çünkü daha yeni gelişmeye başlamış bir bölümdür en kısa zamanda alımlar artabilir diye düşünüyorum

 7. Eda dedi ki:

  Bende bu bolumu okumak istiyorum sizce en iyi universite nerededir

  1. Yusuf Yıldırım dedi ki:

   Tabiki özel üniversiteler daha iyidir

 8. Bahadır dedi ki:

  elektrik elektronik okuyup amerikada biyomedikal üerine master doktora yapsam iş imkanım nasıl olur ve maaş konusu hakkında ne kadar alabilirim? 🙂

 9. Ömer Faruk dedi ki:

  eğer potansiyeliniz varsa sizi alıp götürecek mesleklerden biridir. Okula sadece gitmiş olmak için gitmeyip hergün biraz daha üste koyarak ilerlerseniz emeğinizin karşılığını fazlası ile alırsınız. yüksek puan alıp almanızın bir önemi yok (benim için) eğer dgs ile bio. mühendisliğine geçebilirsiniz bu hakkı nızı es geçmeyin. bırakın millet paramedik att gibi kesin meslekleri seçe dursun yakında (inş öyle birşey olmaz) bu kesin mesleklerinde önü tıkanır. kendinize güvenininiz tam ise ve elektrik sizin ruhunuzu dinlendiren bir sevda ise arkanıza bnile bakmayın atılın bu mesleğe dostlar.

 10. ece dedi ki:

  kesinllikle doğru bir tercih olur bende biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim. ülkemizde çok fazla açık var öncelikle iş bulman çok kolay ve bir çok dalda kendini geliştirebileceğin için sağlık ve mühendislik bir arada buarada maaşlarıda çok iyi tabi yurtdışında daha çok olanak var ama türkiyede biyomedikal mühendislerinin en kötü çalışma ortamı hastanedir (sebebide enfeksyonlu aletlerde senin kontrolünde veya zehirli gazlar)fakat en az bi 4 bin alıyorlar. tabi tavsiyem zaten her okulda biyomedikal mühendisliği bölümü yok olanlarda da özel üniversiteyi tercih edebilirsen daha iyi olanakları var kendini geliştirme açısından.

 11. Merve güler dedi ki:

  Ben bu bölümü okumayı düşünüyorum araştırma yaptım ama pek fazla bilgi yoktu mezun olan veya bu bölümü okuyan varsa allah için yardım etsin bana

BİR YORUM YAZ