Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisinin asıl görevi yazılım,programlama ve algoritmayla ilgilenmektir.Bilgisayar mühendisliği 20.yüzyıldan sonra ilgi görmeye başlamış son dönemlerde de bu ilgi fazlasıyla artmıştır.Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanları geniştir.Hem devlette hem de özel şirketlerde kolaylıkla iş bulabilirler.

Kamuda Botaş, Türk Hava Yolları, Devlet Demir Yolları’ndan Orman işletmeleri ve Genel Müdürlüğüne kadar bir çok kuruluş bünyesinde bilgisayar mühendisi çalıştırmaktadır.Özel şirketlerin ise bir çoğu bünyelerinde bilgisayar mühendisi bulundururlar.Fakat her mühendislikte olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de esas olan kendini geliştirmektir.Özellikle özel şirketlerde çalışmayı düşünen mühendisler öz geçmişlerini mutlaka kabarık tutmalıdırlar.Özel şirketlerde mezun olduğunuz üniversite de önemlidir.


ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerden mezun olmuş mühendisler diğer üniversiteden mezun olanlara göre bir adım daha önde olacaklardır.Bilgisayar mühendislerinin maaşlarına gelecek olursak 2500 lira ile 7000 lira arasında değişmektedir.Siz de tahmin edersiniz ki bu biraz tecrübeyle de alakalıdır.Yeni mezun olmuş bir mühendisle on yıllık mühendis arasında maaş farkı olacaktır.Yeni mezun olup yüksek maaşı olanlar bunu yazılım yaparak sağlarlar.

Kamu mühendislerin 657 sayılı devlet memurlarına tabi olarak görev alanların maaşları başlangıç, 2750 TL (asgari geçim indirimi eklenmiş ve bekar maaşı), eğer KİT’de görev alıyorsa başlangıç maaşı 2975 TL (TCDD baz alınarak verilmiştir.)


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. A-must-afa dedi ki:

  Yazılımcı arkadaşlar, bana bellrossdxb gma”il” den ulaşsın lütfen.

 2. c#'a kafa atan cilgin javaci dedi ki:

  memlekette sadece itü koç boğaz içi vs. mi var madem talep bu üniversitelerdeki öğrencilerle karşılanıyor diğer üniversiteler neden bu eğitimi veriyor kapatsınlar bölümü. Milletin resmen emekleriyle oynuyorlar böyle saçma bir meslek branşı yok. Bu bölümü okuyana kadar gidin sağlık okuyun. Bu sene mezun olcam ama bir o kadar tecrübeme rağmen sıf o ünilerde okumuş olmadığım için iş hayatım beni korkutuyor. Yaptığım projelerin 3te 1 ini bu üniversitelerde okuyanlar bir araya gelse yapamaz gel gelelim onlar boğaziçi mezunu. İş diplomada yazan isme bakıyorsa öyle eğitim ve çalışma hayatının olduğu memleket utansın. Şahsen bireysel yaptığım projelerle bu paraları zaten kazanıyorum(1500-3500) ama sermayem olmadığı için kendi işimide kurabilceğimi düşünmüyorum. Malesef kosgep parası olan girişimciye destek oluyor. Bizim gibi üreten iş bilen insanlar ise sistem altında kalıyor. En azından umudumu kaybetmemek adına manevi destek aldığım bireyler var. Yoksa BU MEMLEKETTE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ OLACAĞINA GİT ÇÖPÇÜ OL OKUMADAN EN AZINDAN, ufak tefek kendine göre yoluna bakarsın hayata atılır birşeyler öğrenirsin. (çöpçülüğü kötüleme niyetim yok. sadece daha iyi olduğunu savunuyorum)

  1. c#'a kafa atan cilgin javaci dedi ki:

   ek olarak birde tecrübe istiyolar. lan 10 yıllık tecrübem olsa özel sektörde sana nie başvurayım sen gel bana başvur

 3. Mobil dedi ki:

  Ben 4yıldır çalışıyorum 6000 tl alıyorum.

 4. Âşık dedi ki:

  Ben istanbul bilgisayar mezunuyum 5700 aliyorum 5 yildir calisiyorum

 5. Yusuf dedi ki:

  Ben boğaziçi bilgisayar mezunuyum 4500 tl ile başladım bilgisayar mühendisliği maaşları mezun olduğunuz üniversiteye göre doğru orantılı olarak değişiyor o yüzden mühendislikler için koç üniversitesi,boğaziçi bilgisayarlık çok iyidir bu yüzden iyi bir maaş için çok iyi üniversiteleri kazanmanız gerekir

  1. Can dedi ki:

   Aynen oyle ama o üniversiteleri kazanmakta biraz zor ama itü de mi kurtaramaz illa Boğaziçi veya koc mu olmasi lazım

   1. Aleyna dedi ki:

    Bu alanda ne kadar iyi eğitim verilen yerlere bakıyolar bunlar Koç Bilkent Boğaziçi Odtü bu üniversitelerin eğitimler çok iyi galiba İtü de son yıllarda bunlara yerleşti En kötü bence Yıldız Teknik olmalı zaten diğerleride millet üniversite olarak görmüyor

  2. Mehmet dedi ki:

   Kac yasinda ise basladin ve kac puanla kazandin?

 6. Şeyma dedi ki:

  Itü bilgisayar mezunuyum 4000 tl ile ise basladim 2014 yilinda suan maasim 5000 yaptigim yazilimladan ek ücret alıyorum

  1. Gülsüm dedi ki:

   Nerde çalışıyorsun acaba, devlette mi ve kaç puanla atandın ?

 7. HAKAN dedi ki:

  ALAYI YALAN GENÇLERİ YALANLARINIZA ALET ETMEYİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİGİNDE İŞ KALMADI GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİGİ BÖLÜMÜNDEN GEÇEN SENE MEZUN OLDUM 1.500 TL YE ÇALIŞIYORUM GÜNDE 10 SAAT GİDİN HEMŞİRELİK FALAN YAZIN DEVLETE ATANIN

  1. salihaygün dedi ki:

   Tabiiki Öncelikle kişi kendini geliştirmelidir tecrübeyle sabit gelir düzenli artar

  2. toprak dedi ki:

   Kazandığın üniversite çok önemli itü mezunu arkadaşım ~4000 tl maaş ile işe başladı mesailerle birlikte +5000 tl yi buluyor maaşı

  3. Sipahi dedi ki:

   Hakan a katılıyorum. Kendini geliştir kelimesinden başka bir şey bilmeyenlere soruyorum: neden dersleri gördük mezun olduk? Bir doktor dalak ameliyatı öğrenip kalp ameliyatı mi yapıyor? Bırakın Allah aşkına … Sakın yazmayın bu bölümü devlette alım yapmıyor ozeldede bizim işlerin yarısını alakasız meslekler icra ediyor. Tamamen çöp bir meslek imza yerinizde yok..

 8. inci dedi ki:

  Cok az

  1. inci dedi ki:

   Sacmalama ne azi

  2. ali dedi ki:

   Doğru çok az fakat diğer konularda 1000 dolar baslangic yaziyor

BİR YORUM YAZ