Belediye İşçisi Maaşları 2016

Belediye İşçisi Maaşları 2016

Belediyelerde çalışan yüz binlerce işçinin 2016 Temmuz zamları ile birlikte güncel maaşları ne olacak? Bu konuda yaptığımız araştırmalar ve hesaplamalar ile birlikte belediye işçisi maaşları 2016 sonuçlarını siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Belediye İşçisi Maaşları Temmuz Zamları

Maliye Bakanlığı’nın toplu sözleşmeler sonucunda 2016 yılı başında belediyelerde işçi, sözleşmeli personel ve ücretli personellerle ilgili düzenlediği maaşları Temmuz ayında alacakları yeni zam oranıyla yükselmiş olacak.

Belediyelerde işçi statüsünde çalışanlar için yapılacak zam oranlarına ayrıca enflasyondan doğacak fark da yansıtılacak. Daha önce belediye işçisi maaşları 2016 zamları temmuz ayında %5 olacağı açıklanmıştı. Enflasyon farkı ise eğer enflasyon %6’dan fazla olursa yansıtılmış olacak. Ocak ayından bu yana TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine bakıldığında 1 -2 puanlık enflasyon farkı da alınacağa benziyor. Böylece belediye işçilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı aşağı yukarı yüzde 6 – 7 civarında olacak.


Belediye İşçisine Zam Müjdesi

Belediyelerde zorlu şartlar altında çalışan çok sayıda belediye personeli maaşları konusunda devlet ve hükümetten bir iyileştirme beklemektedir. Her toplu iş görüşmelerinde sendikalar biraz daha fazla zam ve sosyal haklarda iyileştirme kazanmaya çalışmaktadır. Daha önce yapılan üç dönemlik toplu görüşmelerden beklenen zam oranları çıkmamıştı; ancak 2015 yılında 2 genel seçimin yapılması ve ardından hükümetin bir kez daha değişmesi ile birlikte belediye işçilerinde acaba zam müjdesi var mı diye umut doğdu.

Maliye Bakanlığı, belediye işçilerinin bu beklentilerine bir cevap olarak belediye işçisine zam müjdesi verdi. Artık asgari geçim indirimi tutarı uygulanmaksızın belediye işçisine maaş verilecek. Bu da demek oluyor ki, AGİ hariç yapılacak zamlara bir de asgari geçim indirimi de eklenecek. Bu da belediye işçilerinin maaşlarında bir nebze olsun yükseliş anlamına gelmektedir.

Belediye işçisi maaşları 2016 oranları yeni işe başlayan bir personel için asgari 1500 TL’den başlayacaktır. İşçinin kıdemine göre maaş 2500 TL’ye kadar çıkacaktır. Temmuz 2016’da belediye işçisine yapılacak zamlarla birlikte maaş miktarı 105 TL’den 175 TL’ye kadar yükselebilecektir. Bu maaşlara belediye işçisine verilen asgari geçim indirimi de eklendiğinde en düşük belediye işçisi maaşı yaklaşık 1750 TL olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ