Belediye Avukat Maaşları 2015

Belediye Avukat Maaşları 2015

Belediye görev alan avukat maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Kamu kurum ve kuruluşları dahilinde avukatlık mesleğini icra eden kişilerin, aldıkları ücretler ile ilgili olarak makalemizde bilgilendirme yapacağız. Özel sektöre nazaran kendi iş yerini açan ve kamuda görev yapanların daha fazla para kazandıklarını söyleyebiliriz. Başka bir hukuk bürosunun yanında çalışan avukatların diğer alternatiflere göre az aldığı da görülmektedir. Bunun iki sebebi vardır. Birinci KPSS sınavına hazırlanıp iyi bir kuruma girmek, ikincisi ise çevresinin olmasıdır.

Belediyelerde görev yapan avukatların yaptıkları belediyenin büyüklüğüne görev görev tazminatları değişmektedir. Ankara görev yapan belediye avukatı ile, Çorum da görev yapan veya Gümüşhane de görev yapan avukatlar arasında bölge tazminatı farkı bulunmaktadır. Güney doğu ve bölgesinde görev yapanlar ile batı da görev yapanların arasında fark olduğunu daha önce ki yazılarımız da belirtmeye çalıştık. Bu sebeple, bu farklıklardan dolayı maaşların değişimler yaşanmaktadır.


Kamu kapsamında görev yapan avukat, devletten belirli oran da bir maaş alırlar. Kurum için yetki ve vekalet ücreti almak için görevlendirilir. Belediye çalışanı olarak görev yapan avukatların belli bir maaşı vardır. Her ay değişiklik göstermez. Belediye avukat maaşları 2015 senesi içerisinde bir takım değişiklikler göstermiştir. Genel itibariyle derece üzerinden maaş alan avukatların 9/3 derecesi itibariyle göreve atanır. Alacağı ücret 2654 TL olarak belirlenir. Hizmet yılını tamamladıkça alacağı ücret ve kıdem farkı değişeceğinden ortalama bir hesapla hizmet yılını 25’e tamamlayan avukatların 1/4 derecesinde olup, alacağı ücret 3099 TL olarak belirlenmiştir.


Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. beyza dedi ki:

  Bende olmak istiyorummmmm

  1. beyza dedi ki:

   Sizce ne yapmalıyım

   1. onur dedi ki:

    hayvan gibi ders calisicaksin kardeşim matematik edebiyat ve Coğrafya kasicaksin inşallah oluruz bizde

BİR YORUM YAZ