Banka Uzman Maaşları

Banka Uzman Maaşları

Günümüzün koşullarına göre iyi maaş aldıkları bilinmektedir. Bir uzmanın maaşı 4000 ila 5000 TL olarak değişmektedir. Uzman yardımcıları da yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadırlar. Banka uzmanı olmak için ilk şart uzman yardımcılığı sınavına girmeniz gerekir.

Bankacılık alanı için ise üniversitelerin 4 yıllık hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari birimler iktisat işletme fakültelerine bağlı bölümler ile bankacılık ve finans, istatistik endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gibi şartlar aranmaktadır.


Bankada görev alan personeller arasında uzmanlık kadrosuna sahip olmak için kamu personeli seçme sınavına girmek gerekmeyebilir. Çünkü son yıllarda bankaların kendi yaptığı sistemler ile sınavları kendi başına ayrı bir şekilde yapıyor ve personellerini buradan seçiyor. Sınavı kazanan adaylar için mülakatta tabi tutuyorlar. Sınavı ve mülakatı olumlu geçen uzman adayları için iş başı anlamına geliyor. Yani bankaya resmen alınmış oluyor.

Kpss( Kamu personeli seçme sınavı)’dan bankacılık alanı için: Kpssp40, Kpssp53, Kpssp56, ya da KPSSP bölümlerinin herhangi birinden en az 80 puan, hukuk alanı için en az 70, bilişim alanı için ise Kpssp4, Kpssp5, Kpssp6, Kpssp7, Kpssp8, Kpssp16, Kpssp17, Kpssp24, Kpssp25, Kpssp27 bölümlerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ