Bağkur Ölüm Yardımı Hakkında Bilmedikleriniz

Bağkur Ölüm Yardımı Hakkında Bilmedikleriniz

Ölüm aylığı olarak Bağkurlu çalışanın öldükten sonra yapılan yardımı geri kalan eş, çocuk ve akrabalarını alabilmesi için bazı şartları vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu isteğe bağlı primlerini yatıran veya çalışanlar için yardım ödeneğini ayrılmıştır. Bu yardımları alabilmek için bazı kriterlere uymanız gerekiyor.

Ölüm parası, doğum yardımı, çeyiz yardımı, evlilik yardımı, işsizlik maaşı gibi Sosyal Güvenlik Kurumun çalışanlarına ödediği primler vardır. Bu ödenekleri alabilmek için ilk şart priminizin ödeniyor olması. Çalışıyorsanız (SKK’lı) işvereninizin sizin adınıza devlette prim ödüyor, eğer isteğe bağlı prim ödüyorsanız (BAĞKUR’lu) ilk şartını tutuyor demektir. Haberimizde bahsi geçen, ölüm yardımı çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen kişinin vefatı halinde, geride kalan akrabalarına ödenen yardım türüdür.

Vefatı halinde yardımı alacak kişilerin önceden belirlenmesi gerekmektedir. Kişi ölmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat dilekçe ile başvurması gerekiyor. Dilekçede yardımın kime verileceği, yakınlık dereceleri ve adres bölümleri yer almaktadır. Haberimizin sonunda bağkur ölüm parası dilekçesi örneğini göstereceğiz. Kişinin vefatı halinde SGK’ya başvurmaları halinde ölüm yardımı parası ödenir. Üstelik ülkemizde vatandaşların bir bölümün böyle bir ödenekten haberleri yoktur.

2015 Ölüm Yardımı Ne Kadar ?

2015 yılının son aylarında Bağkur ölüm yardımı ödeneği, 449 TL’dir. Bu miktar 5434 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanuna göre belirlenmiştir.

 T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne


…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…………………………….sigorta sicil numaralı (TC. Kimlik No) olarak çalışmakta/ …………………….tahsis numarası (TC Kimlik No) ile Kurumunuzdan gelir/aylık almakta iken …../…../20… tarihinde vefat eden …………….’den dolayı tarafıma cenaze ödeneği ödenmesini arz ederim.

 …../…../2015

ADRES          :                                                          TALEP SAHİBİNİN                   :

……………………………………                                       Adı ve Soyadı :……………………………

…………………………………….                                     Ölen Sigortalıya Yakınlığı:……………….

……………………………………                                       İmza:………………………………………

 

NOT:  Eşi dışındaki vaki talepler için;

1-Cenazenin büyük şehir belediyesi  veya belediye sınırları içinde defnedilmiş olması halinde müracaat eden adına düzenlenmiş masraf faturasının,

2-Cenazenin büyük şehir belediyesi veya belediye sınırları dışında bir yere (köy vb.) defnedilmesi halinde nakil belgesi ile birlikte o yerin muhtarlığından alınan cenaze masraflarının tarafınızdan yapıldığını belirtir bir belgenin, ibraz edilmesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ