Bağkur Emeklisi Maaşı

Bağkur Emeklisi Maaşı

Bağkur emeklilerinin emekli olma şartları tabi ki duruma göre değişmektedir. Örneğin esnaf olarak çalışmakta olan bir vatandaş aydan aya prim yatırarak hizmet yılı ya da yaş sınırı dolduğunda emekli olabilmektedir. Öbür yandan evinde oturan sadece bütçesine göre prim yatıran bir vatandaşta emekli olabilmektedir. Bağkur emeklisinin yaptığı herhangi bir iş yok zaten kişi emekli olmuştur. Artık ondan her hangi bir şey yapılması beklenmez. Evinde oturur her ay gider maaşını alır. Maaş durumları ise iş potansiyeline ve büyüklüğüne bağlı olarak ödemiş olduğu prim miktarına göre değişmektedir. Ödediği prim miktarına bağlı olarak değişmekle beraber genellikle 850 ile 1200 lira arası alınmaktadır.Burada verdiğimiz rakam emekli olmadan önce ödenen primler üzerinden verilen rakamdır. Bu nedenle Bağkur emeklileri SKK emeklilerine göre daha düşük maaş almaktadır.

Bağkur Emeklisi Neden Az Maaş Alıyor ?


Genellikle SKK emeklilerinden düşük alan Bağkur emeklileri, emekli maaşının yüksek alması için çalıştığı yıllar boyunca primini en yüksek seviyeden yatırması gerekmektedir. İşte bu sayede yüksek derecen emekli olup alabileceği en yüksek maaşı alabilirler. Fakat günümüzde en düşük seviyeden yatırayım da bir emekliliğim olsun diyen insanların sayısı oldukça fazladır. İşte bu sebeple emekli olduktan sonra düşük maaşlar ile emekli aylıklarını almaktadırlar.

Bağkur Emeklisi Yüksek Maaş Nasıl Alır ?

Emekli olduktan sonra bunun mümkün olmadığını net bir şekilde belirtelim. Fakat, emekli olmaya yakın yüksek primler üzerinden yatırırsanız, emekliliğinizde bir nebze yüksek maaş alabilirsiniz. Yüksek derken, en üst seviyeden olabilmeniz için 25 sene ödenen primlerinin hepsini en üst seviyeden yatırmanız gerekli olduğunu hatırlatalım. Yatıracağınız prim gün sayısına göre ekstra olarak 100 TL ile 200 TL arasında fazla maaş alabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ