Bağkur Emekli Maaşları

Bağkur Emekli Maaşları

Ülkemizde emekli olabilme şartları iyice zorlaştı. Şu anda emekli olan kişilerin aldıkları ücretlerin düşüklüğü ve sosyal imkanların azlığından şikayetçi olmaktadır. Eskiden 50 yaşında olabilecekken, şimdiler de işe başlayan erkekler için 65 yaşında, bayanlar ise 60 yaşında emekli olabiliyor. SKK, Bağ-kur ve bireysel emeklilik sistemi vardır. Bu makalemiz de bağ kur emekli maaşlarını şartlarını incelerken, aldıkları zam oranlarına bakacağız.


Emekliler, ülkemizde aldıkları maaş yetmezken, ikinci bir iş yapıyorlar. Yalnızca evinin geçimi için bu zorluklara katlanan, ev geçirmeni zor olduğunu söylüyorlar. Bağ kur emeklileri genellikle çiftçi ve esnaf emeklilik sistemi yapıyorlar. Emekli maaşları arasında en düşük olan bağ kur olduğunu söylemekte yarar vardır. Yatırmış olduğu primin en az olması gibi kriterler bu emekliliğin maaşlarının düşük olması sebep oluyor.

Ocak zammı ile birlikte en düşük bağ kur emeklisi, 755 TL’ye yükselirken,  zam oranı %2,25 olarak belirlendi. Ayrıca ortalama bağ kur emekli maaşı da 1024 TL ye yükselmiş oldu. Enflasyona göre ilerleyen günlerde, zam gelebilir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ