Avukatlık Bürosu Maaşları

Avukatlık Bürosu Maaşları

Türkiye’de en çok mezun veren fakültelerden birisi hukuk fakültesidir. Her yıl binlerce mezun veren hukuk bölümü (hatta bazı üniversitelerin hukuk kontenjanı tek başına bini geçebiliyor) mezunları iş bulma kaygısı çeken gençlerimizin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bu yoğun mezun sayısına bir de hukukçuların geç emekli olmasını ekleyince durum daha da vahimleşiyor. Peki ya hukukçuların en çok istihdam edildikleri alan olan avukatlık bürolarında maaşları neler belirliyor?


Yeni başlayan hukukçular için maaşlar çoğunlukla bulunan şehre ve büronun iş yüküne göre değişmektedir. Tecrübeli avukatlarda ise durum daha karmaşık: bulunulan şehir, büronun ve avukatın uzmanlık alanı, yapılan anlaşma türü gibi birçok faktör maaşı etkilemektedir.

Avukatlık bürosunda görev alan stajer avukat, sekreter ve bilgi işlem de çalışan elemanların aldıkları maaşları incelediğimiz stajerlik görevinde mecburi olan kişiler ücretleri 2000 TL civarındadır. Eğer sekreter olarak görev yaparsanız 1500 TL’ye yakın ve diğer işler için çalışanları da 1200 TL civarında maaş almaktadır. Bu mesleklere talep eden adaylar için maaş kriterlerin dikkatli incelemesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ