Avukat Maaşları Ne Kadar?

Avukat Maaşları Ne Kadar?

Günümüzden biraz geçmişe doğru yolculuk yaptığımızda çok popüler olan avukatlık mesleği her geçen gün popülaritesini yitirmektedir. Şöyle ki, çok sayıda hukuk fakültesi mezuniyeti olduğu için avukat sayısı aşırı artmıştır. Bu yüzden eskiye göre avukat bulunurluk oranı yükselmiştir. Peki, bu durum avukat maaşlarına nasıl yansımıştır. Meraklısı için avukat maaşları ne kadar diye araştırıp sonuçları paylaşıyoruz.

Yeni Mezun Stajyer Avukat Maaşları

Hukuk fakültelerinden mezun olan avukatlar zorunlu 1 yıllık staj dönemine girerler. Bunun yarısı adliyelerde staj yapılır, diğer yarısında ise bir avukat yanında staj yapılır. Bir avukatın kendi yanına stajyer avukat alabilmesi için mesleğinde 5 yılı doldurmuş olması gerekir.

Stajyer avukat maaşları ne kadar diye düşünenler için de cevabımız hazır. Aslında stajyerlere maaş konusu net değildir. Ülkenin pek çok yerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Yeni mezun avukat stajyer zorunlu stajı için bir yerde çalışmak zorunda olduğu için maaş veren hukuk bürosu da var, vermeyen büro da var.


Net olarak miktarlar bilinmemekle birlikte stajyer avukat 500 TL ile 1500 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu konu tamamen çalıştıkları hukuk ofisin inisiyatifindedir.

Yeni Başlayan Avukat Maaşları

Stajı bitip bir avukatlık ofisinde işe giren avukatlar yine ilden ile, çalışılan ofisten ofise değişmekle birlikte asgari 2 bin TL’den başlayan maaşlar alırlar. Yeni başlayan avukat maaşları ne kadar için azami olarak 3 bin TL’yi bulduğunu söyleyebiliriz.

Kendi Ofisini Açan Avukatlar Ne Kadar Kazanır?

Kendi ofisini açıp meslek hayatında serbest olarak işini geliştirmek isteyen ve müvekkil portföyü oluşturmak isteyen avukatlar ilk başlarda çok kazanmasalar bile zaman ilerledikçe normal bir maaştan daha yüksek kazanmaya başlarlar.

Kendi hesabına çalışan avukatlar barolardan gelen maddi durumu olmayan kişilere yapılan vekillikle birlikte kendi özel işlerini de geliştirdiklerinde aylık ortalama 3 bin TL ile 5 bin TL arasında bir kazanç elde ederler. Ancak çevre geniş olursa veya hızlı portföy oluşturulursa kazanılacak para miktarının sınırı yoktur diyebiliriz. Orta ölçekli bir şirketin cirosundan daha fazla kazanan serbest avukatlar dahi vardır.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ