Amerika da Doktor Maaşları

Amerika da Doktor Maaşları

Birçok ülkede meslektaşlarına göre daha fazla mesai harcayan doktorlar maalesef diğer dünya ülkelerinde az maaş alıyor olabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri bu konuda emeğin hakkını veren dünya lideri konumundadır.

Bir doktor olabilme hayaliyle yaşayan kişilerin üniversite eğitimleri iyi derece ile bitirip, Amerika lisans üstü eğitimlerini tamamlamaları gerekiyor. Bundan sonra süreç, Türkiye belli süre çalışıp Doçent düzeyine gelip tekrar yurt dışına doktora yapmaları gerekiyor.

Diğer üçünü dünya ülkelerindeki doktorların beyin göçünün önlenememesi Amerika Birleşik Devletlerinde doktor maaşlarının oldukça yüksek rakamlarda seyretmesidir. Bugün sıradan bir uzman hekim en az aylık 15000 Amerikan Doları gelir elde ederken konusunda ilerlemiş çok özel dallardaki doktorların aylık fazla ücret alan profesörlerin olduğu herkesçe bilinmektedir.


Diğer ülkelerin çoğunda daha zor çalışma koşulları ile hizmet verip daha az kazanmak yerine dünya lideri ülkede hizmete koşan birçok başka ülke doktorları mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletlerinde doktor maaşı gerçekten ülkemize kıyasla çok yüksektir. Bir kere maaşlar Türk Lirası üzerinden değil, Amerikan Doları tarafından ödenmektedir. Ortalama şu an kur 2.70 düzeyinde olup, yani 10 bin dolar maaş bir kişi Türkiye ye kıyasla 27 bin Türk Lirası alıyor anlamına gelmektedir.

Ortopedist, kardiolog, gastroenterelog, radyolog gibi bölümler ortalama yıllık ücreti 400bin dolardır. Ortopedist omurga cerrahı 1 milyon dolar üzerinde alır.(kaynak medscape)


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ahmet tuğ dedi ki:

  Abd de bir ambulans ücreti 2bin dolar haliyle bu ücretler normal resmen fakir abd liler sağlık hizmeti alamıyor ama doktor olsam yada üniversiteye yeni başlıyor olsam kesin düşünürdüm orda 4-5 yıl çalış yeter 2 yıl sınava hazırlanılsa 6yıl okul 1 yıl yabancı dil 2yıl yüksek lisans toplam 9 sene 6 sene çalışsan 15 yıl aylık ortalama 15bin alsan extralarda masrafını karşılasa 1milyon dolar yapar 3.5 milyon tl böl 15 yıllık gelirin 233 milyar 20+15 35 yaşından sonra hiç çalışmana bile gerek yok

 2. efe dedi ki:

  amerikanın şartıylan burası bir mi hayır peki 1300 lira alan adamın günahı ne şükredeceksiniz aldığınız maaşlara döner sermaye doktorların 5000 maaş sizin ne olması lazım Hindistan kast sistemi mi olsun

 3. Ahmet dedi ki:

  Amerika da her meslek dalı iyi alıyor,mühendisi de dokyoruda mimarı da….

  1. cheonsa. dedi ki:

   Bence türkiyedeki doktorlar hakettiklerini alamıyor.

BİR YORUM YAZ