Aile Hekimleri Maaşları 2017

Aile Hekimleri Maaşları 2017

Aile hekimi uygulaması 2011 yılı başları itibariyle hayata geçilmiştir. Projeyle her bireyin bir aile hekimi olması hedeflenmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bu sayede hastaların sağlıkları kontrol altına alınacaktır.Hedeflenen rakamlara ulaşılmıştır. Artık Türkiye de aile hekimi kavramı insanların akıllarında yer etmeye başlamıştır. Her semt ve bölgelere belli oranlarda sağlık ocaklarında görev yapan doktorlar atanmıştır.


Her ilde ki aile hekimi maaşları farklıdır. Gelişmişlik düzeyine göre değişir mesela doğuda daha yüksek alırlar (zaten batıda yer kalmadı) il ve ilçe arasında bile değişir. Hasta sayısı belirliyor maaşı bu doğru. Çok hastası olan ( max:4000) daha yüksek maaş alır. Maaş olarak 6000 ile 8500 arasında alınıyor. Gider ödemesi olarakta 2500 ile 4300 olarak alınıyor. Gider ödemesi sınıfına göredir. Sınıflar A-B-C-D-E şeklindedir. A sınıfı en yüksek gider ödemesi alır ve tabiki gideri daha çoktur. Doktor olmak isteyen genç arkadaşlarıma tavsiyem eğer maaş için düşünüyorlarsa tavsiye etmem. Mühendis eczacı avukat hakim olun kafanız daha rahat olur. ”Şuanda aile hekimleri alt taban ücret ile baktıkları hasta sayısına göre maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Ne kadar hastası olursa, ücreti o kadar artmaktadır.Genele baktığımız zaman aile hekimleri maaşları 2017 yılında 2500 lira alt taban başlangıcı ile 2500 ile 12000 arasında değişen bir maaş skalası olduğunu söylemek mümkündür.

Aile hekimleri baktıkları hasta sayısına göre  (yenidoğan, çocuk, lohusa, gebe ve yaşlı izleme) değişiyor. Bakanlıkça yapılan maksimum hasta sayısı 4000 civarındadır. Maaşları belirleyen en önemli faktör hasta sayısıdır. Performansa göre alacağı maaş oranı 5000 liradır. Fakat aile hekimi maaşları belirlenirken, internet tabanlı program dikkate almak gerekiyor. Çünkü masrafları kendinin karşılaması beklenen hekimlerin ASM sınıflarına göre 3000 liraya kadar masraf ücreti verilmektedir.

Vergi dilimi uygulaması ile maaşları Aralık ayında düşen aile hekimleri %35’lik vergi dilimi ile ele geçen maaş  4500 – 5000 lira arasında söyleyebiliriz. Ortalama hasta sayısını maaşları bu kadardır. Fakat vergi dilimi %35’ten itibaren ele geçen maaşlar daha çok düşmekte, 4000’e yakın hastasını olan bir hekim maksimum 10000 liradır.


Bir önceki yazımız olan Elektrik Mühendisleri Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Dr.Yusuf dedi ki:

  maaşlar hakkında düzeltme yapmak isterim. Her ilde ki aile hekimi maaşları farklıdır. Gelişmişlik düzeyine göre değişir mesela doğuda daha yüksek alırlar (zaten batıda yer kalmadı) il ve ilçe arasında bile değişir. Hasta sayısı belirliyor maaşı bu doğru. Çok hastası olan ( max:4000) daha yüksek maaş alır. Maaş olarak 6000 ile 8500 arasında alınıyor. Gider ödemesi olarakta 2500 ile 4300 olarak alınıyor. Gider ödemesi sınıfına göredir. Sınıflar A-B-C-D-E şeklindedir. A sınıfı en yüksek gider ödemesi alır ve tabiki gideri daha çoktur. Doktor olmak isteyen genç arkadaşlarıma tavsiyem eğer maaş için düşünüyorlarsa tavsiye etmem. Mühendis eczacı avukat hakim olun kafanız daha rahat olur.

 2. doktor dedi ki:

  Görüyorum ki burada doktor olmayı düşünen birçok genç arkadaşımız var.Öncelikle şunu belirteyim;Bir doktor olarak söylüyorum tek başına para kazanmak için doktor olunmaz.Tabiki doktorlar diğer meslek gruplarına göre nispeten daha fazla kazanırlar ancak kazanmasından okunmasına daha önemlisi mesleğin icrası aşamasında birçok zorluklarla başederler. öncelikle buna hazırlıklı olmak gerekir. hakkıyla yapabilene manevi tatmini iyi olan bir meslektir. gelişime değişime açık birisi olmak lazımdır. hem fiziksel hem zihinsel hemde psiklolojik açıdan dirençli bir yapıya sahip olmalısınız.Netice itibariyle uğraştıgınız şey bir insandır ve yeri gelir hayatı sözkonusu olur. İnsanın sevdiği mesleği yapması önemlidir ve meslek seçiminde bazen 3 kez düşünmek gerekir. doktor olmak içinse 50 kez düşünmek gerekir.

 3. berna dedi ki:

  bende ebe hemşire

 4. ee dedi ki:

  burada doktor olacam diyenlerin üniversitede barajı dahi geçemediğini hepimiz biliyoruz.

  1. pp dedi ki:

   Aynen katiliyorum ,Mesela ben liseye başlayana kadar doktor olucam diyodum.şuan 11’e geçtim .bakiyorum duruma bi halt olmaz benden diyorumm???☺??????☝?✊✌????????✒?✒

   1. berna dedi ki:

    ebe hemşire ol

   2. NMahsun dedi ki:

    ağlayıntembeller sizi milletin moralini bozun ancak

 5. Ucuskan dedi ki:

  Ben de astronot olacam allah izin verirse

 6. gülcan dedi ki:

  İnşallah hepimiz hayallerimize ulaşırız bende doktor olmak istiyorum ☺?

 7. zehra dedi ki:

  evt bende aile hekimi doktoru olmayı düşünüyom inşallah olurum allah izin veririse

 8. Yeşim dedi ki:

  Ben cok basarili bir doktor olucam.

  1. zehra dedi ki:

   inşallah olursun allah yolunu acık etsin

 9. vayy dedi ki:

  bende doktor olmayı düşünü yorum ama cocuk doktoru . inşallah

BİR YORUM YAZ