Ağustosta İhracat Eski Yönde

Ağustosta İhracat Eski Yönde

Ülkede yaşanan ekonomik kriz, doları yükselmesi iç piyasanın borçlarını zamanında ödeyememesi gibi bir çok etken var. Bunların en önemlisi, dövizin zirve yapması. İhracat rakamlarını etkileyen diğer bir unsur da dünya da yaşanan ekonomik çalkantılar. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 20 azalarak 760 milyon dolara geriledi. Yılık bazda ihracat ise 7,2 milyar dolar oldu.

Tüm dünyada yaşanan döviz bazlı yükseliş ihracatı önemli derecede etkiledi. Düşüşlerin bir an önce durması ve her şeyin normale dönemsi için çalışmalar devam ediyor. Bu yaşanan düşüş, ithalat açığında büyümesine sebep oldu. Bu dönemin böyle kapanacağını ön gören yatırımcılar, 2016 senesinin ilk dönemi için umutlu. Gerek küresel bazda yapılan araştırmalar, gerekse de eğilim o yönde.


Türkiye İhracatçılar Meclisinin yayımlamış olduğu rapora göre; 2014 yılı için 11.027.532 USD yapılan ihracata aynı dönem 2015 yılı için ise, 10.482.986 USD oldu. Yıllık yüzde değişim %4,9 eksi yönde olurken, en çok değişim yönü eksi olan ürün ise Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri oldu. Hayvansal ürünlerden sonra çok değişim eski yönde,       Yaş Meyve ve Sebzede oldu.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ