Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Erken seçim kararı alınmasıyla birlikte insanların seçim bölgeleri belli olmaya başladı. Fakat 1 Kasım 2015 Pazar günü seçim bölgesinde olmayan seçmenler ne yapacak ? Bu durumdan nasıl etkilenecek, adres değişikliğini nasıl yapması gerekiyor. Bütün detayları haberimizde paylaşacağız.Nüfus müdürlükleri vasıtasıyla adres değişikliği yapabilirsiniz. Peki nasıl yapacaksınız ?

Oy kullanmanız için mutlaka adres değişikliğini yapmanız gerekiyor. Oturduğunuz yerden başka bir yere taşındıysanız, bu değişikliği bildirmek zorundasınız. Eğer il ve ilçe nüfus müdürlüklerine durumu bildirmezseniz 480 TL cezai işlem almanız kaçınılmaz. Hangi durumda adres değişikliği yapmanız gerekir. İkametgah değiştirmenin iki farklı yolu vardır.


Adres değişikliği adımları

Nüfus adresi ile adres değişikliği ilk sırada yer alır. Peki buradan nasıl yapacaksınız. Öncelikle bağlı olduğunu nüfus müdürlüğüne şahsen gitmeniz gerekiyor. Buradan yeni taşındığınız eve ait fatura, abonelik veya kira kontratı gibi belgeler isteyecekler. Bu belgeleri hazırlayıp Nüfus Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Sizlere bir başvurusu belgesi verecekler. Bu belgeyi bağlı olduğunu muhtarlığa gitmek kaydıyla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Tabi muhtarlığa gitmek zorunlu bir işlem değildir. İşlemlerin hızlı olması amacıyla belirtilmiştir.

İkinci adımı ise internet üzerinde adres değişikliği talebinde bulunmanız olacaktır. Bu değişikliği yolu teknolojinin getirmiş olduğu bir kolaylıktan ibarettir. İnternet üzerinden adres değişikliği isteğinde bulunabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile adres değiştirme bölümünden kolaylıkla yapabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ