Adliye Çalışanlarının Maaşları 2016

Adliye Çalışanlarının Maaşları 2016

Adliyelerde çalışmakta olan kişilerin maaşlarındaki son durum hakkında en güncel bilgileri paylaşacağız. Adalet Bakanlığı’nda memur olarak çalışanların maaş durumu hakkında tüm merak ettikleriniz ve adliye çalışanlarının maaşları 2016 bilgileriniz yazımızda bulabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Memur Maaşları

Adalet Bakanlığı’nda memur görevinde bulunanların maaşları Ocak 2016 zamları ile artmıştı. Şimdi Temmuz 2016’yaklaştığımız günlerde adliye çalışanlarının maaşları yeni zam oranları ile birlikte ne kadar artış sağlayacak ve ne kadar olacak?

Adliye çalışanlarının maaşları 2016 için Temmuz ayında daha önceden belirlenmiş %5 oranında zam yapılacak. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılacak ilk altı ay için enflasyon rakamları da zam oranını etkileyecek. Zira belirlenen enflasyon oranlarından yüksek çıkarsa arada yer alan fark adliye çalışanlarına yapılacak zamma yansıtılacak.

Adliyelerde çeşitli görevlerde çalışan zabıt katipleri ve mübaşir gibi kişiler alacak 2016 Temmuz zammı ile maaşlarında yaklaşık yüzde altı oranında bir iyileşme görecekler. Bu sayede 2 bin 500 TL maaş alan adliye çalışanları yeni zam ile birlikte maaşlarında 150 TL’lik bir artışla 2 bin 600 TL almış olacaklar.


Adliye Çalışanlarının Maaşları

Adliye gibi zorlu bir kamu kurumunda memur olarak çalışmakta olanlar aslında birçok memurlara göre daha az maaş almaktadırlar. Adli vakalarda çok çeşitli ve zor olaylarla karşılaşılabilmektedir. Böyle zorlu görevler için ek imkan ve olanaklar alınmaktadır. Birçok farklı bakanlığa bağlı memurluklarda bunun örnekleri vardır. Adalet Bakanlığı da adliyelerde çalışanlar için çeşitli ek imkanlar sağlamaktadır; ancak tabi bu yeterli ve istenen oranda değildir. Son günlerde adalet çalışanları maaşları konusunda daha fazla iyileştirme ve sosyal olanaklarda yeni imkanlar beklenmektedir.

Yeni yapılan Kamu Seçme Sınavı (KPSS) ile adliyelerde iş bulmak isteyenler için ise maaşlar birçok emsal pozisyon ve mesleğe göre iyi gibidir. Adliye çalışanlarının maaşları 2016 için yeni görevlendirilecek adalet çalışanlarının başlangıç maaşları yaklaşık 2 bin 300 TL civarında olacaktır. Üstelik Adalet Bakanlığı, her yıl çok sayıda kamu görevlisi almaktadır. Diğer pek çok kamu kurum ve kuruluşa göre adliye personeli alımları daha yüksektir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ