Aday Memur Maaşları

Aday Memur Maaşları

Aday memurları devlet kurumlarına ilk atananlar için geçerli olan bir uygulamadır. Bu memurlar alındıkları kurumun iç tüzüğüne göre aday memurluk süresine tabi tutulurlar. Bu süre her ne kadar kurumdan kuruma değişse de genellikle bu süre bir yıldan iki yıla kadar sürmektedir.

Aday memur olarak göreve başlayan bu görevliler aday oldukları süre içerisinde son derece titiz olmak durumundadırlar. Çünkü aday memurluğu kalkmayan biri kadroya geçememektedir. Bu memurlar genellikle işi öğrenme ve kavrama etabında olduklarından işleri fazla zor olmaz.


Memur olmak isteyen kişiler kesinlikle aday memurluk sürecinden geçer. Bu süreçten sonra asaletini tasdik edilir ve kesin memur olarak çalışmaya devam eder. Ortalama adaylık süreci 1 senedir.

Aday memur olarak göreve başlayan bu arkadaşlar ilk başta 1800 ile 2200 arasında maaş almaktadırlar. Bu kurumdan kuruma değişir tabi. Burada vermiş olduğumuz maaş adaylık memuru süresince alacağınız maaşın ilk başlangıç olarak söyleyebiliriz. Lisans, ön lisans ve lise mezunu arasında maaş farkları ortalama 100 TL olarak söyleyebiliriz. Kadronuz, mevcut eğitim bilgileriniz ve görev bölgenize maaşı etkileyen faktörlerin başında gelir.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ