65 Yaş Maaşı Ne Kadar

65 Yaş Maaşı Ne Kadar

65 yaş ve üstü olan kişilerin yararlandığı bu uygulamadan sizlere gerekli olan bilgileri vermeyi hedefliyoruz. Yaşlılık aylığı olarak da halk arasında bilinen bu maaş şeklinin tüm detayları için konumuzu dikkatli okuyunuz. 65 yaşın üzerinde olanlara devlet tarafından ödenen bu aylıkları muhtaç sayılması statüsünde olduğu hatırlatalım. Kısa zaman önce meclisten geçen yasaya göre 65 yaşı üstün olan kişilere aylık bağlanması kararı alındı. Daha önceki uygulamalar kapsamın sizlere güncel olarak Haziran 2015 bilgilerini vereceğiz. Bu sebeple aklınıza takılan tüm noktaları yorumlar bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.  Bu muhtaç aylığı ile ilgili olarak bir yönetmelik yayımlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürüten bu kapsamda yönetmelik hükümleri kapsamında;

65 yaşını tamamlamış muhtaç yaşlılar,

Tüm vücut fonksiyonlarını %40 ile %69 arasında kaybeden özürlülerle tüm vücut fonksiyonlarını %70 veya üzerinde kaybeden ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü olanlar,


Kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış %40 ve üzerinde özürlü yakını bulunanlara 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanmakta ve sağlık yardımı sunulmaktadır.

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir ?

Yasa açık olarak belirtiyor. Bu bağlamda 20 22 sayılı yasaya göre, devlet memurlarının aylıkları ile çarpan katsayının çarpımı sonunda bulunan tutardan daha az geliri olan kişilerin muhtaç aylığına almaya hak kazanır. En düşük memur maaşı üzerinden hesaplama yapmak gerekirse, 1.620×0,073837=119,62 TL daha az geliri olan muhtaçlık aylığı bağlanır.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar ?

Aslına bakarsanız bu rakam oldukça komik bir rakamdır. Fakat yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Başbakanın yaptığı açıklama doğrultusunda bu rakamın 200 TL olacaktır. Temmuz ayı itibariyle verilecek ücretin 200 lira olduğunu söylemek mümkün. Kısaca özetlemek gerekirse güncel olarak 200 TL’dir. Eğer bakıma muhtaç ve %70 üzeri özürlü durumu varsa bu rakama 425 TL olur.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Metin dedi ki:

    Buradaki yazılar eski kanuna göre, 2016 kanununa göre değil. Yazının güncellenmesi lazım.

  2. erdoğan dedi ki:

    Valla uzun zamandır bekliyoruz ama her hangi bir calışma yok

  3. Muhammed dedi ki:

    65 yaş maaşı ne zaman 3 ayda bir değilde aydan aya verilecek

BİR YORUM YAZ