3. Köprü Çok Sağlam

3. Köprü Çok Sağlam

Yapımı devam eden İstanbul Boğazı’na inşa edilen Yavuz Selim Köprüsü için yapılan çalışma ve kontroller sonucunda, malzeme kalitesi, mukavemet gibi testlerden başarılı bir şekilde geçti. Yapılan fizibilite ve tetiklerden ortaya çıkan sonuç, ihtiyacın ve beklenenin çok üzerinde olduğu kanısına varıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Yapı Malzemesi Laboratuvar Sorumlusu Doç. Dr. Hasan Yıldırım, “Şu anda kullanılan halatların yarısı bile güvenlik için yeterli” açıklaması yaptı. Köprüde en önemli bölümlerin ayak ve halatlar olduğunu, ardından yollar ve viyadüklerin geldiğini söyleyen Yıldırım, “Bu projeler uzun süreli yapılar. Ayakların değişmesi söz konusu değil. Gelen talep üzerine beton numunelerini aldık ve 8 aylık testlere tabi tuttuk. Projede C50 olarak öngörülen beton kalitesinin olup olmadığına baktık; C60’larda çıktı. Yani gerekenin çok çok üzerinde”dedi. Sonuç olarak uzmanlar tarafından şimdiden onay çıktı.


HALATLARIN YARISI BİLE İŞ GÖRÜR’

Dışarıdan bakıldığında tek parça gibi görünen halatların aslında birbirine sarılmış binlerce telden oluştuğunu söyleyen Yıldırım, “Her tel 4-5 milimetre kalınlığında ve çelikten imal edilmiştir. Burada en ufak hata olamaz. Şu anki halatların kalitesine bakıldığında, yarısı dahi olsa iş görür” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ