29 Ekimde Çalışanlara Zamlı Ücret

29 Ekimde Çalışanlara Zamlı Ücret

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının yaklaşıtığı şu zamanlardan gerekli tatil açıklamalar ve tatilde çalışacak personel için ücretler belirlenmiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramın bilindiği üzere 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği ve 29 Ekim günü Ulusal Bayram ve Genel Tatiller hakkındaki 2429 sayılı Kanuna göre  Ulusal Bayram olarak geçmektedir. Bu kutlu gün ülkemizde en güzel ve coşkulu şekilde yaşanmaktadır.

Her sene olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında tatil kapsamında 28 Ekim günü saat 13.00’ten sonra tatil ve 29 Ekim günü çalışanlara ücretleri iki yevmiye olarak ödenecek. 29 Ekim Cumhuriyet bayramı bir buçuk günlük süreyi kapsıyor. Çeşitli kurumlarda ve bazı işyerlerinde yarım günlük  süre ödemelerde dikkate alınmıyor. Bu uygulama mevzuata uygun değildir. Tatil kapsamında çalışacak olanlar için çift yevmiye olarak hesaplanacaktır.


Örnek: işçi Ahmet Beyin   günlük maaşının 200 TL olduğunu varsayalım. Ahmet Bey, 29 Ekim’de çalışırsa zamlı ücretle birlikte 400 TL maaş alacak.
Ahmet Bey, 28 Ekim günü  saat 13.00’dan sonra çalışırsa öğleden sonraki çalışmaları zamlı olarak ödenecek. Buna göre Ali Bey  28 Ekim’deki ücret  olarak 225 TL maaş alacaktır.

30 Ekim Cuma günü kamuda çalışan memur ve işçiler için idari tatil edildi. İdari tatil günlerinde çalışanlara zamlı maaş ödemesi yok.


Bir önceki yazımız olan Mekatronik Teknikeri Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ